BODRUM AĞAÇ MOZAİKLERİ

2013 yılı başlarından beri Bodrum şehir merkezindeki 43 ağacın etrafındaki beton saksıları mozaik kaplamaktayım. Ağaç saksıları, Bodrum yarımadasının, doğal, sosyal, tarihi ve mimari özelliklerinden esinlenerek tasarladığım birbirinden farklı, özgün desenlerle mozaikleniyor. Ekibim ile birlikte, şu ana kadar 36 ağacın mozaiğini tamamladık.Ağaç mozaikleri,sponsorların destekleri ile  gerçekleşiyor, her ağacın üzerine, sponsorunun isim plakası monte ediliyor.

 

BRENTA’NIN PENCERELERİ

2015 Haziran’ında mozaik sanatçısı Arend Wanderlust KUZEY İTALYA’DA MOZAİK TOPLANTISI “BRENTA’NIN PENCERELERİ” adlı projeyi organize etti. Diğer ülkelerden mozaik sanatçıları kendi tarzlarında, “pencere” temasıyla birer mozaik yapmak üzere davet edildiler. Daha sonra yapılan bütün mozaik pencereler Brenta’nın tarihi şehir merkezindeki duvarlarda kalıcı olarak yerlerini aldılar.
Arend’in sözleriyle: “Bitiminde, ziyaretçiler şehrin sokaklarında adeta bir açık sanat galerisindeki gibi şiirsel bir yolculuk yaparak çeşitli sanatsal pencereleri bakabilecek, projeye katılan sanatçıların isimlerini görebilecekler.”
Yerel figürlerin kullanılması istendi desenlerde. Ben de cingiali/yaban domuzu’nu seçtim. Pencereden dışarıya, eşikteki sepet içindeki yavrularına bakıyor. Fonda yöreye özel çiçek siklamenler, ve bir prosecco şişesi.

galeri

ULUSLARARASI BURGONYA MOZAİK FESTİVALİ

Ağustos 2015 ‘de La Chapelle ST André’de gerçekleşen Mozaik Festivali’nde, ziyaret eden mozaik sanatçılarının katılımıyla bir ortak mozaik çalışması yapıldı. Masa üzerinde çerçeveli bir fona yapılan mozaik pano, bittikten sonra festival alanı olan kilisenin dış duvarına monte edildi. Pano deseni yerel sanatçılar tarafından çizilmiş olup, konu olarak çevredeki yörenin pastoral bir görüntüsü ve ön planda yöreye ait eski zenaat olan demir işçilerinin çalışmalarını görüntülüyor. Pano yapımında çoğunlukla cam mozaik, bazı yerlerde de yerel taşlar kullanıldı.

 

ORTAKENT MEYDANI MOZAİKLERİ

2004 senesinde, Bodrum Ortakent Meydan’ındaki 11 adet niş’in içine Ortakent’e özel motifleri kullanarak mozaik panolar yaptım. Çoğu panoda cam mozaik ve ayna, bir kısmında da el yapması seramik parçalar kullandım. Panoların her biri 85 cm x 45 cm boyutlarında.

 

EĞRİCE İLKOKULU

Ekim 2009 ‘da Urfa Suruç’un Eğrice köyünde yeni açılan ilkokulda, öğrenciler ve öğretmenlerin de katkısıyla, okul duvarlarına mozaik çalışmalar yaptık. Çocukların daha evvelden çizmiş olduğu hayvan ve bitki resimlerindeki figürleri kullanarak, bir duvarı yardımcılarımla birlikte mozaik kapladık. Çocuklar seramikleri kırmaya, renkleri gruplamaya yardım ettiler. Daha sonra bahçe içindeki duvara onların desenlerini uygulayarak, kendilerinin mozaikleri yapmalarına yardımcı olduk.

ŞİLİ 1. ULUSLARARASI MOZAİK BULUŞMASI

Şili’nin Santiago/Puento Alto şehrinde 13 Ocak – 24 Ocak 2014 tarihlerinde yapılmış olan 1. Uluslararası Mozaik Buluşması’na (1st International Urban Mosaic Intervention, Chile 2014) davetli olarak katıldım. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 60  ve Şili’den 20 mozaik sanatçısının katılımıyla, Puente Alto Belediyesi organizasyonu ve Şili’li mozaik sanatçısı İsidora Paz Lopez’in liderliğinde gerçekleşmiş olan “Mozaik Buluşması”na Türkiye’den davet edilen tek sanatçı idim.  2 hafta süren ortak çalışma ile 80 sanatçı, Puento Alto şehir merkezindeki Belediye binasının 160 metre karelik duvarını mozaikle kapladık.  “Sihirli Bahçe” teması ile, belli desen ana hatlarına sadık kalarak, her sanatçı kendi tasarımını yaptığı, ve kendi metotları ile yarattığı 1,5m x 1,5m’lik alanı mozaikledi. Desenlerde, Şili’nin bitki örtüsü ve hayvanlarından faydalanıldı.  >Şehrin mozaikle kaplanması projesi, Puente Alto’da, 2011 senesinde başladı. Belediye Başkanı’nın isteği doğrultusunda, İsidora Paz Lopez, 100 kişilik ekibi ile, 2 senede 4000 metrekareden fazla alanı mozaik kapladı.  Tren ve metro istasyonları, meydanlar, sütunlar yöreye ait motiflerden oluşan özgün desenlerle bu şehri renklendirdi.

 

SEMBOLLER

Almanya’dan mozaik sanatçısı Caroline Jung’un organize ettiği SIGNS/SEMBOLLER projesi, tüm dünyadan mozaik sanatçılarının katılımına açık bir ortak çalışma. Her sanatçı kendi seçtiği bir sembolü 20cm x 20cm boyutlarında file üzerine çalışarak Caroline’e yolladı. Amaç, eklendikçe büyüyen bir mozaik çalışması yaratıp, ortaya çıkan 2 m x 3.70 m boyutlarında, 170 parçadan oluşan sanat eserinin açık arttırma veya başka bir şekilde satılıp, elde edilen gelirin birlikte karar verilecek bir yardım kuruluşuna devredilmesi. Seçilen semboller antik kültürlerin kullandıkları yazı veya sembollerden seçildi: Hiyeoglif, Kelt yazıları, Aztek, Yunan, Roma, Hitit, Sümer…. Om, barış, aşk, özgürlük gibi tümü olumlu semboller. Ben bu proje için Sümerler’in aşk, bereket ve savaş tansırı olan İnanna’yı çalıştım.

galeri

 

GÖZLER /URBAN EYES

Urban Eyes projesi New Orleans’lı mozaik sanatçısı Laurel True tarafından 2014 yılında başlatıldı. Şu ana kadar 30 ülkeden yüzlerce sanatçı toplam 600 göz gönderdi. Laurel, yerel halk ve gönüllü sanatçılarla birlikte çalışıp, bu gözleri kullanarak sokaklarda duvarlara mozaik panolar yapıyor. Bu projeye ilk başlayıp diğer ülkelerdeki sanatçılardan 1-3 adet 14-23 cm genişliğinde mozaik gözler yollamalarını istediği zaman, bu kadar büyük bir katılım olmasını beklemiyordu, bu yüzden bu projeyi New Orleans sokaklarında gerçekleştirmeyi düşünüyordu. Gelen gözlerin sayısı 600 ü bulunca, bir kısmını Haiti’deki çalışmalarında kullanmaya karar verdi.

galeri